תוסף מזון להורדת כולסטרול – פוליקוסנול policosanol

פוליקוסנול ((policosanol הוא תוסף מזון המורכב מתערובת של אלכוהול המופק משעוות קנה סוכר קובני. בגלל החרם שמטילה ארה"ב על קובה מוצר זה איננו נפוץ . בין כל הדיווחים על בעיות בריאות ומוות הנובעות מסטטינים שלוקחים להורדת כולסטרול . למדנו על מיצוי מצמח קני הסוכר שמוריד כולסטרול בצורה יעילה לא פחות ללא תופעות לוואי של הסטטינים. צריך לדעת שכולסטרול אינו הבעיה העיקרית של מחלות לב אלא רמות האומוצ'יסטאין בדם. אומנם הכולסטרול משחק תפקיד חשוב בבריאות מערכת הורידים והעורקים, בכל תוכנית המטפלת בבעיות לב צריכה להתייחס  אליו ולכן תוסף זה חשוב מאוד משום שהוא מוריד בצורה דרמטית את רמות הכולסטרול.

אף שפוליקוסנול ((policosanol מיוצר מקני סוכר אינו משפיע על רמות הסוכר בדם. חוקרים מצאו שהוא מוריד את הכולסטרול ללא תגובות הלוואי של הסטטינים (שהם מורידים כולסטרול ע"י הורדת יצורו בכבד אך מאידך גורמים צרבות ,קריסת שרירים , וכבר קשרו בעבר תופעות של מקרי מוות עם הסטטינים כמו ליפיטור,פרווקול וכו'..)

בכמה מחקרים שהשוו לתרופות מורידות כולסטרול פוליקוסנול ((policosanol הראה תוצאות לא פחות טובות מהסטטינים. לדוגמא:מחקר קובני שהשווה בין לקיחת פוליקוסנול,ובין לקיחת לפרווסטטין. המטופלים לקחו 10 מל"ג עם ארוחותיהם למשך שמונה שבועות .הקבוצה שלקחה לפרווסטטין הורידה סטטיסטית את הLDL שלהם ב 15.6% ואת סך כל הכולסטרול ל11.8% .אך אלו שלקחו את הפוליקוסנול ((policosanol הורידו את ה LDL שלהם ל19.3% וסך כל הכולסטרול ב13.9% .

אבל הפלא היה שע"י לקיחת הסטטינים נשאר הHDL באותו רמה אבל הקבוצה של הפוליקוסנול ((policosanol העלתה את רמת הHDL שלהם ב15.7%. כמובן שהיות והHDL- אחראי על הסרת השומן מדפנות הוורידים העלתו היא מאוד חשובה.

מליוני אנשים נלחמים בבעיות כולסטרול הסיכוי לפתח כולסטרול גבוה גדל ככול שאנחנו מתבגרים כתוצאה מנפילת רמות הורמונים הכולסטרול בדם גדל .

חוקרים מאמינים שפוליקוסנול ((policosanol הוא תוסף בטוח להורדת ושימור הLDL.

במחקר עם 244 נשים בגיל הבלות נתנו לנשים 5 מל"ג פוליקוסנול ((policosanol ל 12  שבועות ואח"כ 10 מל"ג יומית ל12   שבועות נוספים. החוקרים גילו שהתוסף היה מאוד אפקטיבי והוריד את רמות ה LDL 25.2% ואת סה"כ כולסטרול 16.7% ובנוסף לכך עלה הHDL ב29% .

אחד התופעות של כולסטרול גבוה הוא סינדרום התכווצות וכאבי שרירים ברגליים. דבר זה קשור לזרימת דם גרועה בגלל חסימות שומניות בוורידים.  התכווציות אלו קורות בזמנים מסויימים כגון אחרי הליכה,השימוש בפוליקוסנול ((policosanol הוכיח ירידה בהתכווצות אלו.

מחקרים נוספים קשרו רמות כולסטרול גבוהות מאוד עם בעיות אלצהיימר וסניליות. והראו שלקיחת סטנינים הורידו את רמת הסיכוי לחלות באלצהיימר .מאחר ולסטנינים יש הרבה תופעות לוואי יתכן ולפוליקוסנול ((policosanol יש השפעה על מחלות האלצהיימר ודימנציה אך הדברים צריכים להיבדק יותר לעומק.

בישראל נמכר פוליקוסנול בשם המותג פוליקול קומפלקס, המכיל בנוסף לפוליקוסנול גם מרכיבים אחרים (ויטמין E, ויטמין B6, ויטמין B12, חומצה פולית, קואנזיום קיו-10 וחומצות שומן ממשפחת אומגה 3), החיוניים לשיפור מדדים הקשורים במחלות לב וכלי דם. וכן לחברת סולגאר יש מוצר בשם פוליקוסנול.

זהירות-חוקרים מזהירים שלא כדאי לקחת פוליקוסנול ((policosanol יחד עם מדללי דם.   במידה ואתה לוקח מדלל דם כדאי להיות במעקב ע"י הרופא המטפל שלך.

וכרגיל כל ההצעות שאנו נותנים בבלוג הם ע"פ מחקרים ואינם הצעה טיפולית וכל אחד צריך להתייעץ עם הרופא שלו.

 

2 comments

  1. תודה על המאמר, יש פה מידע מעניין.
    אבי סובל מכולסטרול גבוה ובחיפושים אחר טיפול שאינו בסטטינים באמת הומלץ לי התוסף של סולגאר-פוליקוסנול. האם התוסף הזה מספיק להורדת כולסטרול או שזה חייב לבוא במקביל לסטטינים או תרופה קונבנציונאלית אחרת?

Leave a Reply