הקדמת הרב ארמוני לספרו של המקובל רבי יוסף אלקסטיל זי"ע

אִלּוּ פִינוּ מָלֵא שִׁירָה כַּיָּם. וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה כַּהֲמוֹן גַּלָּיו. וְשִׂפְתוֹתֵינוּ שֶׁבַח כְּמֶרְחֲבֵי רָקִיעַ. וְעֵינֵינוּ מְאִירוֹת כַּשֶּׁמֶשׁ וְכַיָּרֵחַ. וְיָדֵינוּ פְרוּשׂוֹת כְּנִשְׁרֵי שָׁמָיִם. וְרַגְלֵינוּ קַלּוֹת כָּאַיָּלוֹת. אֵין אֲנַחְנוּ מַסְפִּיקִים לְהוֹדוֹת לְךָ יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ. וּלְבָרֵךְ אֶת שְׁמֶךָ עַל אַחַת מֵאֶלֶף אַלְפֵי אֲלָפִים וְרִבֵּי רְבָבוֹת פְּעָמִים. הַטּוֹבוֹת שֶׁעָשִׂיתָ עִם אֲבוֹתֵינוּ וְעִמָּנוּ.

לפני כשבע שנים עורר ליבי ידידי אשר מצא צילום כתב יד אשר שייך לרבי יוסף אלקסטיל אשר חי בעיר שאטיבה בספרד לפני הגירוש הגדול בשנת 1492 והיה מקובל גדול וענה לי"ח שאלות בקבלה אשר שאלו רבי יהודה החייט שלאחר מכן נהיה אחד מגדולי המקובלים והעיד עליו האריז"ל שקבלתו אמת ואפשר ללמוד מספריו והעתיקו השל"ה הקדוש הרבה בספריו.

היות ושם משפחתי היה קסטל (לפני שעיברת אותו מו"ר אבי לארמוני בשנת תש"ח) וגם ידוע לנו כי מקור המשפחה מספרד ושהגיעו לעזה אחרי הגירוש, היה לי יסוד להאמין כי רבי יוסף זי"ע הוא אחד מראשי המשפחה, ועוד כי בענף המשפחה שלנו השמות משה ויוסף נפוצים מאד דור אחר דור.

התחלתי לערוך את הספר והמטרה היתה לעשות הגהות על מנת להרחיב את היריעה משום שהספר כתוב בלשון קצרה, הררים התלויים על שערה, ועוד שנכתב מעל מאה שנה לפני האריז"ל ולכן כתוב בלשון המקובלים הקדמונים שהוא מגלה טפח ומכסה אלף טפחים, וביותר שכתב זאת לרבי יהודה החייט שהיה בקי בספרות הקבלה ולכן לא טרח להרחיב כמי שכותב למתחיל.

נתתי את הספר להגהה למספר רבנים שהעירו את הערותיהם והעלתי את הדברים על המחשב, אך רוב הטרדות ועיסוקי בדברים רבים אחרים לאט לאט השכיחוני מן הספר ועזבתיהו. שבע שנים אח"כ "דאגה" נשמתו של סב סבי להזכירני כי המלאכה עדיין לפני, תופעות גופניות מוזרות שפקדוני גרמה לי לשאול ברבנים עד שאחד מהם הדהים אותי באמרו שהכל בגלל שלא סיימתי את הספר, כשחזרתי לעסוק בספר התברר כי כל ההגהות של הרבנים שהיו בטקסט נמחקו כולם ועלי להתחיל הכל מחדש, הבנתי שרצון ה' שאעשה זאת לבדי, וכך היה.

העיסוק בספר גרם אחריו עיסוק בתקופת הגירוש מספרד ובבעיית האנוסים, ואז התברר כי עדיין יש צאצאי אנוסים בספרד ובפורטוגל ובאיטליה ובדרום אמריקה, כנראה מליונים רבים בארצות אלו דם יהודי זורם בעורקיהם. השלב הבא היה לנסוע לספרד ללמוד על התופעה ולפגוש את צאצאי האנוסים. נדהמתי לראות איך אחרי כל כך הרבה שנים עדיין כמהים צאצאי האנוסים לחזור לכור מחצבתם, ולצערינו אנו לא עושים די לעזור להם (הפעולות שאנו עושים בימים אלו לעורר את דעת הקהל ודעת הרבנים לתופעה בעזרת השם תכתב בקונטרס בפני עצמו). במהלך שהותינו בספרד לקחו אותנו מארחנו לעיר שאטיבה מקום מגוריו של רבי יוסף אלקסטיל, שם סיירנו ברובע היהודי שנהרס כליל ועיר גדולה של חכמים וסופרים ומקובלים לא נותר מאום מלבד אבן אחת שהיתה בבית הכנסת ונהפכה לחלק מקיר הכנסיה שעליה נכתב "ולו תהיה פליטה", כמו כן ראינו את שרידי המקוה שהיה במערה מאחורי בית הכנסת.

העוצר של המוזיאון המקומי שליוה את סיורנו במקום הראה לנו צילום של שני מסמכים שנותרו מדפי הקהילה היהודית, באחד מהם מצאנו שטר מכירה של בית שהיה בסמוך לביתו של משה קסטל (יתכן שהיה אביו או בנו של רבי יוסף) בקשנו ממנו לקחת אותנו אל מקום הבית (שנהרס כמו כל השכונה היהודית ונבנו במקומם בתים אחרים) הוא לקחנו לשם, ובמקום גרה משפחה של צוענים, בקשנו להכנס לחצר והם נעתרו, התרגשתי לדרוך על האדמה בה דרכו אבותי לפני 520 שנה ואמרתי שם פרק תהילים לעילוי נשמתם, וחשבתי לעצמי מי יודע איזה עוד דברים רוחניים נסתרים קורים בעצם העובדה שצאצא של משפחת קסטל מסתובב שוב על אדמת שאטיבה.

רבי יוסף אלקסטיל זי"ע היה מוערך מאד בקהילת המקובלים והרבה מאד העתיקו את דבריו בספריהם, וכנראה שחלק ממקורות המידע של האריז"ל היה גם מכתביו (שיתכן והיו עוד) נושאים כמו התמודדות עם זמן הבריאה, בונה עולמות ומחריבן, מלכי אדום, גלגולי נשמות של גויים ועוד  הוא הקדים את האריז"ל ואיני יודע אם יש מקור קדום אליו בנושאים אלו.

אני תקוה שעצם פרסום הספר עם ההגהות ישפכו אור על נושאים רבים מענינים בתורת הקבלה ואשמח מאד לקבל הערות והארות על הספר כדי שנוכל להרחיב את היריעה במהדורות הבאות.

משה ארמוני.

2 comments

  1. שלום לרב,

    איך התגלגל לידו כתב היד?
    האם זה כתב יד יחיד או שיש עוד העתקות בספריות שונות?

  2. העתק כתב היד נמצא בספריה של האונברסיטה העברית משם לקחנו את החומר

Leave a Reply