כוחות הנפש בהפרעות קשב וריכוז

נפתח במכתב שנשלח בשם הורים העומדים מבחינתם מול שוקת שבורה:

שלום

ברצוני לתאר בעיה קשה של נער מתבגר עם בעיות התנהגות קשות מאוד. אשמח לקבל ייעוץ והנחיה מה לעשות במקרה זה על מנת לעזור להורים שלו להתמודד עם הבעיה. הנער היום כבר בן 14 שנים ומאז שהוא היה ילד קטן גילה אלימות קשה פיזית ומילולית כלפי המשפחה והסביבה שלו. יש לו בעיות קשב וריכוז, אינו מצליח בלימודים וכמעט שאין לו חברים. הוא מלא שנאה כלפי אחותו והמשפחה שלו שעושה הכול בשבילו על מנת לעזור לו להצליח ולצאת מהמצב הזה. הנער לא מקבל מרות מההורים שלו מאז שהיה ילד. לאחרונה התגלה שהוא גונב מחנויות לצעצועים למרות שהוא קיבל כסף מההורים. בעבר נתפס לאחר שגנב כסף מארנקה של האם. ההורים שלו פנו לייעוץ ולעזרה פסיכולוגית מאז שהוא היה ילד וזה לא הצליח. מה עוד ניתן לעשות במקרה זה? למה זה קורה?

שוב שלום

ילדים ומבוגרים כאחד חווים בזמננו חוסרים שונים ותקלות רבות במפגש החברתי מול העולם וכן בהתנהגות הנולדת ממפגשים אלו בחיי היומיום. תקלות שבאות לידי ביטוי ביכולת להכיל את האתגרים, ואת הרגשות העולים מהאתגרים. תקלות ביכולות להקשיב, להתבונן, להתרכז, להחליט, להגיב, להתבגר, להתגבר ובמקומות נוספים רבים.

בימינו נוסדו וטופחו תוויות נפוצות תחת הכותרת קשב וריכוז, אשר כוללות בתוכן ליקויים של ילדים ומבוגרים במיומנויות שונות כגון מילוליות, מתמטיות, מרחביות, חזותיות, תנועתיות, ארגוניות ועוד. למרות שדרכנו אינה להבליט חסרון הקיים אצל האחר ולהתמקד בחסרונות אלו ובהכפשות, חייבים אנו לציין כי מרוב עומק המושג ומרוב הערבוביא הנודעת בתחום זה ומועקת הציבור, נתונים אנו להטעיות הן בהיבט של "עיצוב הדעה" והמודעות בתחום והן בטיפולים המוצעים לכל אחד ואחת. לעומת זאת אנחנו טוענים שעמוק הוא המושג והתחום ובוודאי לא ניתן כרגע, באמצעים הקיימים, לרדת לעומקה של סיבה לכל תוצאה התנהגותית נצפית, על אף התפתחותם של הענפים השונים במדעי הטבע ומדעי הרוח.

במילים פשוטות אנו רואים שכיום היה אמיתי יותר לענות להורה מודאג או מבוגר שמתמודד, אני לא יודע בוודאות מה הסיבה לאתגר הקשה ובכל זאת אין שום סיבה להתייאש ובכל מקרה ומקרה ניתן להתקדם להשיג תוצאות חיוביות של ממש.

ומתוך לימוד עמוק בנושא החלטנו לנסות ולפתוח דלת למודעות חדשה, הן על ידי רעיונות ועצות שנעלה והן על ידי דיון שיתפתח באופן טבעי. נציג במשך הזמן עצות לעבודות המיועדות למשפחה, זאת אומרת הילד מול ההורים, ועבודות של ההורים עצמם. חלק מהעבודות הינם פשוטות יותר ליישום אולם נדרשת סבלנות ואורך רוח בכדי להבחין בתוצאות (בכלל הגישה היא שכשילד או מבוגר נענה לאתגר זוהי ההתקדמות החשובה ביותר ולאו דווקא תוצאות נראות לעין, מאחר והענות שכזו מעידה על תנועה חשובה בנפש שהתגלמותה בהתנהגות תופיע בזמן מסוים), חלק אחר מהעצות יותר מאתגרות, ואנו ננסה לעמוד על כך שכל העצות שורשיות, עמוקות ובעלות פוטנציאל לשינוי אמיתי הן בהתמודדות של המשפחה, הילד או המבוגר.  נשמח אם הדברים יעודדו דיון שיהווה פתח לתובנות חדשות בתחום בעיות קשב, ריכוז, מיקוד ובהירות וההתמודדויות הנלוות אליהם.

הרעיונות, העצות והדיון הנלווה יוגשו אל הכלל תוך פנייה לכל הקוראים והמתעניינים, כלומר יש לעבד את העצה ולהתאימה לכל בית ובית ולכל אדם ואדם. ננסה לתת מענה בפעולת העברה מן הכלל אל הפרט, בהתאם ליכולת ומשאבים הקיימים. אז במה נעסוק במשך הזמן?

 • מסגרת ותוכן
 • אמונה בעצמך ואמונה בילד
 • פיתוח סבלנות
 • עידוד הבחירה – מכתב על בחירה – באמת באמת יש לנו בחירה.
 • איזון הנפש – מזג השווה
 • רחמים תוך כדי התמודדות
 • פעולה מתוך המתקה – השפעה טובה
 • העצמת הטוב
 • התניות
 • תרגילי תחושה
 • ועוד נושאים

"על ההורים והמורים להתאזר באמונה שלמה שהמצב כפי שהינו כרגע מתוכנן בדייקנות מפליאה, למרות שאין אנו מבינים את עומק התהליכים המתרחשים לנגד עיננו, בקשר עם הסובב אותנו ובתוכנו". (מורה דרך)

נשמח בתגובות

כותב – יהב בלייכר

Leave a Reply